Persian Wood Science Center P.W.S.C

آرشیو موضوعی

آرشیو

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

انواع چوب و روکش

جدول كیفیت سختی در چوبهای سوزنی و پهن برگ

نوع درخت درجه سختی كیفیت سختی نام گونه

پهن برگان

1/5-2/.
3-5/.
6-3
9-6

20-9

خیلی نرم
نرم
نیمه سخت
سخت
خیلی سخت
بالزار/ بید/ برخی از انواع صنوبرها
نمدار/ توسكا/ غان/ لرگ/ سپیدار/ انجیل
بلوط/ راش/ ون/ ملچ/ گردو/ اقاقیا
شمشاد/ ممرز/ انجیل/ ون
آرزوبه/ آبنوس/ بلوط سبز/ كهور/ افرا/ مار

سوزنی برگان

2-1

4-2

9-4

نرم
نیمه نرم
سخت
نراد/ پیسه ها/ كاج آمریكایی/ سرو
كاج جنگلی/ كاج دریایی/ لاریكس
سرخدار/ ارس/ زربین
 
 

توسكا :  Alnus

دو گونه توسکای قشلاقی و ییلاقی به نام های علمی Subcordate Alnus و Glutionose Alnuse در ایران وجود دارد. نام های محلی توسکا، تسکا و توسه است.
 چوب درون نامشخص، رنگ کرم مایل به قرمز، دوایر سالیانه پهن با حدود نسبتا مشخص و موجدار در مقطع عرضی و پره چوبی آجری شکل قرمز رنگ در مقطع شعاعی و دوک های ظریف (پره ها) در مقطع مماسی از خصوصیات ظاهری چوب است. چوبی نیمه سنگین تا سبک است که به دلیل پرداخت و رنگ پذیری شکاف خوری و ابزار خوری خوب در صنعت مبلمان مصرف دارد ولی کم دوام بوده که البته در آب دوام قابل توجهی دارد. بیشترین میزان فروش را در بازار چوب فروشان پس از راش را داراست که البته در حال حاضر مهمترین مورد مصرف آن طبق آمار موجود در کارخانجات تخته لایه سازی آن در برابر آب در ساختن بناهای آبی نیز مصرف میشود. قیمت چوب توسکا به صورت الواری در سال بوده است. 

 

راش :   Brich 

نام علمی این چوب Fagus orientalis نام فارسی و بومی راش و مرس و نام انگلیسی آن Beech است. از خواص ظاهری چوب راش درون نامشخص و به رنگ کرم مایل به قرمز است.
دوایر سالیانه فشرده و در نتیجه در مقاطع طولی دارای خطوط کم و بیش مشخص ناشی از آن است. از بارزترین خصوصیات شاید بتوان به پره های چوبی در مقاطع طولی اشاره کرده که در مقطع شعاعی به پرمگس و در مقطع مماسی به دوک معروفند و این پره ها به صورت لکه های قرمز دیده میشود. چه بسا گاهی این پرمگس های زیبا عیب محصوب میشوند چرا که به عقیده نجاران این بخشهای چوب پس از رنگ کاری سیاه میشوند. گونه راش چوبی نیمه سنگین و دارای بافتی همگن و تقریبا مقاوم در برابر حشرات و قارچهاست. گرده بینه های درجه 1 و 2 راش در ایران بیشتر به مصرف کارخانجات روکش و تخته لایه می رسد و گرده بینه های درجه 3 پس از تبدیل به الوار به بازار تهران (پل چوبی) روانه می شوند. بنا به اطلاعات بازار میزان تفاوت قیمت آن در 6 ماهه نخست در بازار تهران بوده است. به دلیل بافت همگن و درجه سختی مناسب این چوب بیشترین تقاضا را برای خرید به منظور تهیه مبل در بازار دارد. همچنین به دلیل قابلیت آغشتگی با انواع محلولهای حفاظتی بیشترین گونه مصرفی در کارخانه های اشباع است. البته اخیرا گونه های خارجی راش از طریق آذربایجان وارد ایران شده است که بنا به ادعای مبل سازان و فرشندگان چوب کیفیت چوب راش ایرانی را ندارد ولی به دلیل ابعاد و رطوبت مناسب تخته ها میزان ضایعات کمتری، در امر فرآیند تولید دارد.
 

ملچ

چوبی به رنگ قهوای مایل به قرمز است و گاهی اوقات رگه های سبز رنگی در آن دیده میشود. چوبی درشت بافت، نیمه سخت و نیمه سنگین، نسبتا بادوام و در برابر ضربه بادوام و نسبت خمش مقاوم است. از این چوب بیشتر در ساختمانهای چوبی، ساخت مبلمان، روكش، قایق سازی، وسایل ورزشی، در و پنجیره و تخته لائی استفاده می شود .  

 

افرا  :  Maple

این خانواده دارای گونه های مختلفی در ایران است از جمله میتوان افرا پلت، افرا شیردار و کیکم را نام برد. بزرگترین و فراوان ترین افرای ایران اپلت با نام علمی insigne Bosso و نام انگلیسی Maple است.
این گونه چوب درون نامشخص، چوب سفید مایل به کرم با درخشندگی کم و بیش صدفی دارد. دوایر سالیانه به دلیل فشردگی چوب تابستانه در مقطع عرضی کاملا مشخص و در مقطع مماسی نقوش مواج و در مقطع عرضی نقوش رگه ای مانند ایجاد کرده است که پره های چوبی ظریف و قهوه ای رنگ و براق در دو مقطع مختلف طولی به صورت لکه ها و دوک ها نمایان است. چوبی نیمه سنگین با پرداخت آسان و هم کشیدگی کم باعث شده تا در صنعت مبلمان و روکش گیری جایگاه ویژه ای داشته باشد. 

 

گردو

چوبی ریز بافت، به رنگ خاكستری مایل به قهوای تیره و دارای نقوش زیبا و نسبتاً با دوام است. این چوب نیمه سنگین و نیمه سخت و در مقابل فشار، خمش و كشش مقاوم است. از این چوب بیشتر در كارهای هنری و تزیینی، تهیه روكش، خراطی ساخت مبلمان، ساخت الات موسیقی، قنداق تفنگ، مجسمه سازی، منبت كاری و معرق كاری استفاده می شود.
 

 

چنار

چوبی به رنگ سفید روشن تا قرمز مایل به قهوه ای است كه لكه های قهوه ای صدفی دارد . چوبی است نیمه سخت وسنگین و با دوام كه از آن برای ساخت دربهای اماكن متبركه، دسته ابزار، صندلی، غربال، صندوق استفاده می شود.
 

بلوط

چوبی به رنگ قهوه ای روشن تا تیره، درشت بافت و با دوام است. این چوب نسبتاً نیمه سخت و نیمه سنگین تا سنگین است و در برابر سایش مقاومت زیادی دارد و بهترین چوب برای پاركت، ساخت مبلمان تهیه روكش، تراورس را آهن، مدل سازی است.
 

تبریزی

 این چوب به رنگ سفید تا كرم روشن است و اغلب لكه های سیاه رنگ و یا قهوه ای دارد. چوبی است نسبتاً نرم، سبك كه دوام زیادی ندارد و كار با آن آسان است. برای ساخت كاغذ سازی، كبریت سازی، جعبه سازی، ادوات كشاورزی از آن استفاده می شود.
 

ممرز

چوبی ریز بافت به رنگ سفید تا سفید مایل به كرم و سخت و نیمه سنگین است . این چوب در مقابل ضربه و سایش مقاومت دارد و در كاغذ سازی، تخته خرده چوب سازی، تخته فیبر، واگن سازی، دسته ابزار، چوبهای تونلی از آن استفاده می شود.
 

كاح ایرانی (روس)

واژه چوب روسی در بازار چوب ایران به هر نوع چوب سفید رنگ وارداتی از روسیه تلقی میشود و کاربرد آن هم چندان تفاوتی نمی کند در حالیکه این چوب سفید خود شامل گونه های کاملا متفاوت چون نراد، نوئل و انواع کاجها می شوند.
همچنانکه گفته شد یکی از گونه های چوبی که به چوب روسی معروف است Abies یا نراد است که نام رایج آن در دنیا Fir و Sapen است.
این چوب فاقد درون چوب مشخص و به رنگ سفید مایل به قرمز، فاقد مجاری صمغی، راست تار، سبک، واکشیدگی و همکشیدگی کم، قابلیت ترک خوردن کم هنگام خشک شدن، بسیار خوش کار، سنباده خوری خوب، میخ خوری و پیچ خوری عالی هستند ولی با وجود تمام مزایا به راحتی در مقابل قارچها دچار مرض لکه آبی یا لکه قرمز میشوند از استحکام آن می کاهد. حشرات نیز علاقه زیادی به لانه گزینی و تخم گذاری در آن دارند و باید توجه داشت که چوبها دارای رگه قرمز به هنگام خشک شدن کاملا تاب بر می دارند.
این چوب به علت سبکی و ضریب الاستیته بالا از بهترین چوبها برای اسکلت ساختمان هاست. الیاف بلند و خمیر سفید آن در کاغذسازی مصرف فراوان دارد. در ایران این چوب غالبا در صنایع مبلمان استفاده می شود.
 

نراد

چوبی به رنگ سفید تا سفید مایل به كرم تا قهوه ای مایل به صورتی است، راست تار و دارای نقوش زیبایی است. چوبی است سبك، نرم و كم دوام كه كار با آن آسان است و در كارهای ساختمانی، قفسه سازی، بسته بندی از آن استفاده می شود.
 

ماهاگونی یا آكاژو

آکاژوها به دو دسته آکاژوی آمریکایی و آفریقایی تقسیم میشوند که اغلب آکاژوی آفریقایی در بازار ایران یافت میشود. نام علمی این گونه Khaya inveeonsis و از خانواده Miliacea است. نام های محلی متفاوتی در کشورهای مختلف آفریقا دارد. درون چوب قرمز رنگ و برون چوب نازک سفید مایل به صورتی رنگ دارد. بافت یکدست و وجود پرمگسهای درخشان و براق که با تغییر جهت نور درخشش متفاوتی دارند از ویژگیهای شاخص این چوب است. در مقطع شعاعی نقوش نواری صدفی و در مقاطع مماسی نقوشی متنوع چون موجی، مجعد، جناغی دارد. یکی از پرمصرف ترین چوب های دنیا برای تهیه روکش های قیمتی است. به دلیل همکشیدگی و واکشیدگی کم در هنگام خشک شدن کمتر دچار عیب می شود. ضربه پذیری خوب، پرداخت عالی، پیچ خوری و میخ خوری بالا از خصوصیات بارز این چوب است ولی رنگ پذیری و واکس خوری باید همراه با بتونه کاری انجام شود. در تهیه روکش و مبلسازی بیشترین مصرف را داراست. به دلیل ضربه پذیری و ضریب الاستیسیته بالا در تهیه قایق های بادبانی و تفریحی مناسب است.لازم به ذکر است که چوبهای دیگری نیز تحت عنوان آکاژو در بازار دیده میشوند که اسامی واقعی آنها سیپو، کیسپو و ساپلی است.

آكونه (گابون)

چوبی است به رنگ صورتی كم رنگ تا پر رنگ، سبك، نرم، ریزبافت و كم دوام كه به خوبی ورقه ورقه می شود. برای تهیه كاغذ سازی، قایقهای سبك، و غیره از آن استفاده می شود.
 

ساج (تیك)

چوبی است به رنگ قهوه ای طلایی تا قهوه ای پنج پر رنگ با خطهای سیاه كه بسیار سنگین و با دوام است. این چوب در صنعت كشتی سازی، صنایع ظریف به خصوص خاتم كاری، ساخت ابزار آزمایشگاهی، روكش گیری، قسمتهای بیرونی و داخلی ساختمان موارد مصرف دارد.
 

چوب آبنوس

آبنوس درخت سیاه رنگی است یا چگالی نسبتاً بالا و بسیار خوش بو. تنه داخلی چوب به رنگهای مختلف زرد سفید تا قهوه ای و سیاه دیده می شود و انواع مختلف چوب ابنوس : ابنوس سیاه، آبنوس مرمری یا مرمری آندامان، آبنوس كاكی . آبنوس به دلیل سختی و استهكام بالا در اخت وسایلی نظیر انواع مبلمان، میز و صندلی ، پیانو مورد استفاده قرار می گیرد.
 

چوب افرای سیاه
برای ساخت لوازمی هم چون خط كش و دكوراسیون بزرگ استفاده می شود.
 
چوب والسا - بالسا

سبك ترین چوب تجاری است دارای سفتی و قابلیت فرم دهی فراوانی است. و به رنگهای سفید تا زرد روشن و قهوه ای ملایم دیده می شود. از چوب بالسا در ساخت قطعات صنعتی ظریف مانند: دیوار سازی داخل هوا پیما، در ساخت ماكت ها ، و آثار هنری استفاده می شود.

زبان گنجشك (ون)

چوبی است دارای مقاومت و سختی مناسب و دارای قابلیت فرم پذیری مناسب. رنگ این چوب عموماً زرد ملایم است كه برای ساخت كه برای ساخت قطعات چوبی مانند قاب و فرم تابلو ها، عصا، راكت تنیس استفاده می شود.

چوب شمشاد

چوب شمشاد به دلیل تراكم بالای آوند ها و لیفهای آن دارای چگالی بالا می باشد. از این چوب در كارهایی استفاده مانند خاتم كاری و و منبت كاری استفاده می شود.
 

چوب لاله درختی

چوبی با بافتهای نزدیك و متراكم و به رنگ زرد وجود دارد و به دلیل كیفیت عالی در ساخت انواع مبلمان قیمتی، ظروف چوبی ، جعبه ها ، اسباب بازی و غیره به كار می رود.
 

چوب كاج بلسان ( Balsam fir )

چوب كاج بلسان یا چوب نراد كه از خانواده كاج است و به رنگهای سفید،قهوه ای، و با رگه های صاف و ظریف دیده می شود و به طور عمده برای خمیر كاغذ و جعبه سازی مورد استفاده قرار می گیرد. اما شیره و صمغ حاصل از این درخت به عنوان چسب شفاف به كار می رود و در رنگهای مختلف روغنی از آن استفاده می شود.
 

 

ویژگیهای چوبهای مختلف مورد مصرف در مبل سازی

نام حالت ظاهری خواص مكانیكی خواص فنی مورد مصرف
راش _سفید مایل به صورتی _قابلیت تورق كم
_قابلیت خمش كم 
_كار با آن آسان
_مقاومت در برابر قارچها كم
_كنده كاری و مبل سازی،روكش و تخته چند لا
ون _سفید صدفی مایل به صورتی _قابلیت تورق متوسط _قابلیت ارتجاع خوب _كار با آن آسان
_ خوب برق میشود
_مبل سازی
_اربابه سازی
نارون _چوب جوان، سفید و زرد رنگ
_چوب پیر قهوه ای مایل به قرمز
_قابلیت تورق كم
_ قابلیت خمش زیاد
_كار با آن آسان
_چوب پیر مقاوم در برابر عوامل مخرب
_مبل سازی و خراطی _نجاری ساختمان
بلوط _قهوه ای
_قسمت مركزی منظم
_ لكه های بزرگ
_قابلیت تورق متوسط _كاربا آن نسبتاً
_ مقاوم در برابر عوامل مخرب 
_مبل سازی
_ پاركت
_ بشكه سازی
شاه بلوط _ قهوه ای مایل به زرد
_ رشته مركزی نامنظم
_قابلیت تورق زیاد _كار با آن آسان
_ مقاوم در برابر قارچها و حشرات
_مبل سازی
_ پاركت
_ بشكه سازی
نمدار یا زیزفون _زرد كم رنگ یا صورتی _قابلیت تورق كم
_قابلیت خمش و الاستیكی چوب
_كار با آن آسان
_ میخ كاری آسان
_منبت كاری و مبل سازی
_ اسباب بازی سازی و خراطی
گردو _خاكستری كم رنگ یا قهوه ای _قابلیت تورق كم
_ قابلیت ارتجاع كم
_ مقاومت در برابر ضربه متوسط
_كار با آن آسان حساسیت در مقابل كرم چوب خوار _مبل سای
 _خراطی
_ مدل سازی
افرا _سفید مایل به زرد یا صورتی _ قابلیت تورق كم
_ قابلیت ارتجا ع كم
_كار با آن آسان _حساسیت در مقابل كرم خوردگی _مبل سای
 _خراطی
_ مدل سازی
چنار _سرخ مایل به قهوه ای _قابلیت تورق كم
_ مقاوت در برابر ضربه كم
_ مقاومت در برابر فشار زیاد
_كار با آسان _حساسیت در مقابل كرم خوردگی _ارابه سازی
_ ملزومات چوبی
كاج ایرانی _سفید تا زرد یا قرمز و قهوه ای روشن _قابلیت تورق زیاد _كار با آن خیلی آسان
_ مقاومت در مقابل عوامل مخرب 
_كلاف مبل سازی و آشپزخانه
_  كاغذ سازی
توسكا _صورتی سرخ تا قرمز روشن _قابلیت تورق خوب
_ شكننده ولی كمی حالت الاستیسیته دارد
_كار با آن اسان_ به آسانی شكاف میخورد و خوب رنگ میشود _جعبه سازی
_ خانه های چوبی
 

روكش


روكشهای طبیعی(چوبی) : این نوع از روكش از گونه های مرغوب پهن برگان و گاهی سوزنی برگ تهیه می شود و به روشهای لوله بری، تراشه زنی (كاردی یا اسلایسر )، تكه بری (محوری) و اره ای تهییه كرد

طبقه بندی روكشها از نظر كاربرد

روكشهای نمایی: این قبیل روكشها از چوبهای منقش پهن برگ مانند، ملچ،افرا به روش كاردی تهییه می شود.این نوع روكشها به علت نقوش زیبای آن مانند:نقوش چشم بلبلی، نقوش مواج، نقوش نواری، و لایه ای بسیار گران قیمت هستند

روكشهای تجاری: این نوع روكشها اغلب از چوب پهن برگان به روش لوله بری تهییه می شوند و بیشتر برای مبلمان درجه دو استفاده مورد استفاده قرار می گیرد

روكشهای بسته بندی: این نوع روكشها از چوبهای ارزان قیمت تهییه می شوند و نا مرغوب هستند و از آن برای كارهای كم ارزش استفاده می شود

  گونه های مورد مصرف در تهیه روكش: در كشور ما به علت وجود جنگلهای پهن برگاز گونه های راش، توسكا، گردو، افرا، و به ندرت از بلوط روكش تهییه می شود.در كشورهای اروپایی از گونه های بلوط، راش، توس، و تعدادی از گونه های سوزنی برگ مانند دوگلاس استفاده می شود در ضمن انواع چوبهای منقش مانند: زبرانا، ماهاگونی، جك(پالیساندر)نیز از مناطق استوایی و نیمه استوایی امریكا،افریقاو هندوستان به اروپا و امریكاحمل و در آنجا تبدیل به روكش می شود

موارد مصرف روكش: از روكش می توان در صنعت تخته لایی، صنایع فرمیكا ، صنایع دكوراسیون چوبی، و روكش كردن تخته خرده چوب استفاده نمود.از روكشهای ضخیم می توان در صنایع دیگر مانند: كبریت سازی، خلال دندان سازی، چوب بستنی، سبد سازی استفاده نمود

منابع مهم تولید روكش در ایران: شركت ایران چوب، درب و تخته چند لایی شهید رجایی، روكش چوبی ایران، شركت سهامی نكا چوب

روكش مصنوعی: روكشهای مصنوعی ورقه های نازك كاغذی یا پلاستیكی هستند كه برای پوشش فراورده های چوب به كار میروند. روكشهای مصنوعی از نظر نوع رنگ و نقش (نقش موج چوب،موزاییكی،ساده،رنگی،...)و ضخامت دارای انواع متفاوتی است. به علت كاربرد مواد حفاظتی، رنگی و چسب بر روی روكشها مصنوعی، صفحاتی كه با این روكش پوشش داده می شوند، در برابر رطوبت و حرارت مقاوم هستند و در كارهای ساختمانی، دكوراسیون،وموارد دیگر مورد استفاده قرار می گیرد

منبع: شرکت صنایع چوب آستان قدس رضوی

1392/02/9 01:35
سلام
از اطلاعات بسیار مفید وبلاگ برای یک مبتدی علاقه من به صنایع چوب ممنون.
اگر بتونید برای هر بک از چوب های معرفی شده یک تصویر هم اضافه کنید که دیگه عالی میشه. البته متوجه محدودیت های ایم کار به خصوص عدم تطابق عکس با رنگ و حس واقعی چوبها هستم.
به هر حال باز هم ممنون
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : سید بهنام حسینی

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • سطح رضایت شما از مطالب ارائه شده چه میزان است؟

نویسندگان

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو